Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Badania stóp

Blisko 50% Polaków ma różne wady i zniekształcenia stóp. Te defekty w dużej mierze wpływają na naszą postawę. Mogą być przyczyną bólu samych stóp, ale także bólów stawów, bioder czy kręgosłupa. Mimo to, tylko nieliczni decydują się na badania stóp i leczenie. Zamiast tego łykamy środki przeciwbólowe. Sprawdź, dlaczego warto wykonać badanie stóp.

Co wpływa na powstawanie wad stóp?

Wyobraź sobie, jak ciężką pracę każdego dnia muszą wykonać nasze stopy. Cały ciężar spoczywa właśnie na nich.  Mają dość skomplikowaną budowę, aby zamortyzować ciężar, który noszą. Są jednocześnie narażone na liczne urazy i zniekształcenia.
Wady stopy rozwijają się w następstwie dysproporcji pomiędzy wytrzymałością mięśni i aparatu więzadłowo-torebkowego a ich obciążeniem.


Na dysproporcje te mają wpływ głównie:

– złe nawyki żywieniowe, prowadzące do nadwagi czy otyłości, które wpływają na większe obciążenie stóp

– zaburzenie krążenia krwi w obrębie kończyny dolnej (np. żylaki)

– zbyt długie przebywanie w pozycji stojącej

- długotrwałe unieruchomienie kończyn dolnych

– obniżenie napięcia i siły mięśni – spowodowane np. chorobami mięśni, schorzeniami neurologicznymi lub ogólnym wyczerpaniem organizmu

Nieprawidłowy rozkład obciążeń odbija się negatywnie na naszych stopach.

Jednocześnie niekorzystnie wpływa na stopy noszenie niewłaściwie dobranego obuwia (twarde, wąskie w palcach), obcisłych skarpet, rajstop, czy zbyt wysokich obcasów.

Nie bez znaczenia są również okresy szybkiego wzrostu, a także procesy starzenia, prowadzące do osłabienia kości, czy procesów zwyrodnieniowych. Wszystko to wpływa na niewłaściwą budowę stóp a następnie całej sylwetki i powoduje inne, bolesne następstwa.

Kiedy wykonywać badania stóp?

Badania stóp najlepiej wykonywać od najmłodszych lat, ponieważ eliminowanie, czy korygowanie różnego rodzaju wad jest w zasadzie możliwe tylko u dzieci i młodzieży. W późniejszym wieku jest to znacznie utrudnione, często niemożliwe. Wtedy pozostaje już tylko stymulowanie stóp za pomocą wkładek, w celu uśmierzenia bólu wynikający z wad stóp i poprawy sylwetki podczas chodzenia.
Profilaktyczne badania stóp warto powtarzać przynajmniej raz w roku (dzieci raz na pół roku).

Gdzie można wykonać badania stóp?

Diagnostyka zaburzeń w obrębie stopy zasadniczo zajmuje się podologia. Stąd u podologa z pewnością takie badanie wykonasz.
Badania stóp oferują także niektóre sklepy medyczne, czy sklepy, które zajmują się sprzedażą wkładek. Tam pod okiem fizjoterapeuty wykonasz badania na specjalnym urządzeniu, które zeskanuje obraz Twoich stóp. Fizjoterapeuta omówi wyniki i doradzi w przypadku wykrycia wad.
Pamiętaj, że badanie stóp jest bezbolesne. Po prostu stajesz boso na specjalnej płycie, która po zeskanowaniu, zobrazuje budowę Twoich stóp. Warto w tym miejscu pamiętać, dla własnego komfortu, aby przed badaniem zadbać o higienę stóp

Mam wadę stóp – i co dalej?

Wszystko zależy od rodzaju wady, czy problemu, związanego z Twoimi stopami. Często przeciążenia, które zostaną wykryte w badaniu powodują pojawianie się modzeli bądź odcisków na stopie. Wtedy niezbędna jest wizyta u podologa, który pomoże pozbyć się wizualnie problemu.

Jeśli masz haluks, czy koślawy palec, może być konieczne stosowanie odpowiednich ortez. Fizjoterapeuta z pewnością doradzi odpowiedni produkt, bądź skieruje na konsultacje do ortopedy.

Przy zbyt dużym nacisku na pewne części stóp zalecane jest stosowanie specjalistycznych wkładek ortopedycznych i obuwia medycznego.

Jeśli cierpisz na schorzenia takie jak koślawość stóp, ostrogi piętowe, koślawe czy sztywne paluchy itp. stosowanie wkładek może okazać się konieczne.

Najlepiej w takich wypadkach zakupić wkładki indywidualne, czyli wykonane na miarę i dostosowane do korygowania wad Twoich stóp. Przy niewielkich wadach, można zastosować gotowy produkt, czyli standardowe wkładki ortopedyczne. W jednym i drugim wypadku, zawsze konsultuj to ze specjalistą. Nie kupuj wkładek na własną rękę.

Dbaj o stopy!

Niezależnie od tego, czy masz problemy czy nie, nie zapominaj o tym, jakie ważne są stopy. Dbaj o nie i pielęgnuj. Stosuj odpowiednie obuwie  medyczne bądź zdrowotne. Pozwól im odpoczywać, ale także ćwicz. Nie zapominaj też o zdrowym trybie życia i odpowiedniej diecie, aby twoje stopy nie musiały dźwigać za dużo!