Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Ból stawów nóg – zwiastun wewnętrznych chorób

Od dawna wiadomo, że najlepszą i najprostrzą formą ruch jest chód. Tak, chód. Nie bieganie, nie siłownia, ale chód. Może jeszcze tego nie wiesz, ale do tej formy aktywniści zostaliśmy stworzeni. Co zrobić i co to oznacza, kiedy ból stawów utrudnia codzienne funkcjonowanie? 

Kiedy bolą stawy, może to być...

Infekcja bakteryjna, która objawia się silnym bólem, obrzękiem i zaczerwienieniem skóry w okolicach stawów, może towarzyszyć jej także wysoka gorączka. Najczęściej wiąże się ona ze wcześniejszym urazem, połączonym ze skaleczeniem lub podaniem do stawów środków mających na celu regenerację chrząstki stawowej. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj, jeżeli zabieg wykonany został w niehigienicznych warunkach.

Borelioza, czyli choroba odkleszczowa, często wiążąca się z przykrymi konsekwencjami dla stawów, serca czy układu nerwowego. W przypadku jej występowania mamy do czynienia z bólem i obrzękiem kolan, co oznacza że krętki Borrelia dostały się do naszego organizmu razem z zakażonym kleszczem. Wraz z krwią docierają do stawów i powodują stan zapalny. Nieleczona i postępująca borelioza może doprowadzić do ich niszczenia.

Stan zapalny, najczęściej wskazujący na zapalenie kaletki maziowej. Jest to mała torebeczka umiejscowiona tuż przy zakończeniach kości, która amortyzuje przestrzeń między nimi a ścięgnami, mięśniami czy skórą. Stan zapalny jest zazwyczaj związany z długotrwałym, mocnym obciążeniem stawu i dotyka osób, które codziennie narażone są na podnoszenie ciężkich przedmiotów oraz osób otyłych. 

Oznaka zmian zwyrodnieniowych, będących wynikiem starzenia się tkanki chrzęstnej oraz przeciążenia stawów. Pierwszym sygnałem będzie sztywnienie i ból w kolanie w trakcie schodzenia ze schodów. 

Uraz, który często dotyczy stawu kolanowego, ale i więzadeł oraz łąkotek. W zależności od rozmiarów urazu, może wystąpić ostry lub bardzo ostry ból oraz ograniczenie ruchomości stawu.

Jeżeli bólowi kolana towarzyszą objawy takie jak wysoka gorączka, obrzęk i poważne problemy w poruszaniu się, nie czekajmy z wizytą u lekarza. Zgodnie z powyższymi wskazaniami – może to świadczyć nie tylko o urazie mechanicznym, ale wskazywać na poważniejsze dolegliwości.

Co robić, żeby utrzymać stawy w dobrej kondycji?

- zainwestuj w ortezę lub stabilizator 
- unikaj długotrwałego przebywania w tej samej pozycji
- nie forsuj przemęczonych stawów
- systematycznie wzmacniaj i rozciągaj mięśnie
- wzbogać swoją dietę w produkty zawierające kwasy omega-3
- zainwestuj w odpowiednie obuwie medyczne