Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Ciągłe uczucie zimna w stopach

Ciągłe uczucie zimna w stopach może być nie tylko męczące, ale i niepokojące. To właśnie dlatego warto sprawdzić, kiedy koniecznie należy udać się do lekarza i szukać rozwiązania tego problemu. Czasem przyczyny wiecznie zimnych stóp mogą być banalne i nie wiązać się z żadnymi, poważnymi problemami zdrowotnymi.

Spis treści:

  1. Problemy z krążeniem krwi - najpopularniejszy powód zimnych stóp
  2. Ciągłe zdenerwowanie i stres
  3. Różne problemy metaboliczne
  4. Nałogi, czyli palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu

Problemy z krążeniem krwi - najpopularniejszy powód zimnych stóp

Prawidłowa cyrkulacja krwi sprawia, że człowiek nie tylko dobrze wygląda, ale i dobrze się czuje. To dlatego warto reagować, gdy pojawiają się związane z nią nieprawidłowości. Jeśli zdarzy się, że krew z jakiegoś powodu zaczyna krążyć nieprawidłowo, kończyny stają się zimne i zdrętwiałe. Czasami taki stan rzeczy ma związek z poważnym problemem zdrowotnym, na przykład z chorobami serca. Zdarza się jednak również, że stopy z tego powodu stają się zimne, gdy dana osoba nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej i prowadzi głównie siedzący tryb życia. W takim przypadku najlepiej jest zaczynać dzień od gimnastyki.

Ciągłe zdenerwowanie i stres

Zdarza się, że wiecznie zimne stopy związane są również z wysokim poziomem stresu. Dzieje się tak, wtedy gdy system nerwowy wyczuwa zagrożenie i mobilizuje się do jego pokonania. W takim przypadku może się zdarzyć, że krew w pierwszej kolejności popłynie do ważniejszych organów, kosztem stóp, oraz dłoni. Jeśli jest więc to sytuacja sporadyczna, a objawy szybko ustępują, z całą pewnością nie ma większego powodu do niepokoju. Warto obserwować swój organizm i nauczyć się panować nad gwałtownym stresem.

Jeśli chcesz poprawić krążenie, to polecamy Ci nasze buty medyczne.

Różne problemy metaboliczne

Uczucie zimna w stopach często jest związane także z różnego rodzaju problemami metabolicznymi. Dzieje się tak na przykład w przypadku niedoczynności tarczycy. Jest to związane z tym, że hormony tarczycy kontrolują temperaturę ciała. Gdy jest ich jednak za mało, chory może odczuwać ogólne uczucie zimna, które dominujące jest właśnie w stopach. Podobnie czuć się mogą osoby z cukrzycą.

Nałogi, czyli palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu

Podobne problemy odczuwać mogą osoby, które palą dużo papierosów lub spożywają sporo alkoholu. Dlaczego tak się dzieje? Zarówno alkohol, jak i nikotyna wpływają na temperaturę ciała. Zwłaszcza gdy spożywane są w nadmiarze. Właśnie z tego powodu organizm może nieprawidłowo regulować temperaturę, a uczucie chłodu pojawia się właśnie w pierwszej kolejności w kończynach.