Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Fakty o stopach, o których nie słyszałeś!

Fakty o stopach, o których nie słyszałeś!

Wszystkie narządy ludzkiego ciała są ważne. Ale mamy tylko jeden narząd, który dźwiga ciężar całego ciała: nasze stopy.  Czy wiesz, że masz na stopach ponad 250 000 gruczołów potowych i więcej niż 52 kości? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi „nie” poznaj fakty o swojej stopie, o których nigdy nie słyszałeś!

Rozciąga się bez odczuwania

Jeśli masz pewność co do długości i szerokości stóp, pomyśl jeszcze raz. Ponieważ twoja stopa jest o połowę mniejsza, gdy siadasz. Jednak gdy wstaniesz, stopa przyjmie normalny rozmiar. Elastyczna konstrukcja stopy umożliwia równowagę, chodzenie i bieganie. 

Dorosła osoba idzie prawie 5km dziennie

Chodzenie działa na mięśnie stóp i powoduje, że stopy się pocą. Przyczyną nieprzyjemnego zapachu są bakterie powstające w wyniku pocenia się. Jeśli nie chcesz lub nie potrafisz usunąć tych bakterii, tkanka stopy będzie bardziej narażona na choroby przenoszone przez wirusy. Nawiasem mówiąc, chodzenie jest najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla układu krążenia i serca.

Pierwsze kroki 

Oczekuje się, że przeciętne dziecko pierwsze kroki zrobi w ciągu 10 do 18 miesięcy. A jako dorosła zdrowa osoba wykona ich w ciągu dnia od 6000 do 8000. Odległość, jaką człowiek przebywa w ciągu swojego życia, odpowiada odległości 4 razy większej niż obwód świata. 

Twoja stopa ma bardziej złożoną strukturę niż myślisz

Dorosła ludzka stopa ma 26 kości, 33 stawy i ponad 100 włókien mięśniowych. 26% kości w ludzkim ciele znajduje się w ludzkiej stopie. Badania pokazują, że kobiety narzekają na swoje stopy 3 razy bardziej niż mężczyźni. A dyskomfort wynikający z niewygodnych butów jest jednym z najbardziej bolesnych dyskomfortów, ponieważ uniemożliwia wykonywanie czynności w ciągu dnia. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniego obuwia, w przypadku problemów ze stopami warto wybrać obuwie medyczne. 

Kiedy wyprodukowano pierwszy but?

Pierwszy but na świecie został wyprodukowany 5 milionów lat temu. Stosowano skóry zwierzęce, aby chronić stopy przed zimnem. A pomysł produkcji różnych butów dla prawej i lewej stopy został po raz pierwszy wprowadzony i zastosowany przez Rzymian.