Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Haluksy – jak leczyć?

Leczenie haluksów powinno się rozpocząć już po rozpoznaniu pierwszych objawów, co pozwoli zminimalizować tempo nasilania się deformacji stopy. Jakie metody mamy do wyboru?

Separatory - lub kliny międzypalcowe, polecane w początkowej fazie choroby. Przywracają prawidłowe ustawienie stopy, dzięki czemu zmniejszają ból (Scholl Gelactiv, Vaya Smartgel);

Plastry na haluksy - nakleja się je na powstałą na stopie wypukłość. Plastry ochraniają to miejsce przed otarciami i uśmierzają ból (Compeed, Urgo);

Osłony na haluksy - zwykle wykonane są z miękkiego silikonu, często pełnią też funkcję separatora. Chronią stopę przed uciskiem i otarciami, korygują ustawienie palców. Można je nosić z obuwiem (CORBBY);

Wkładki do obuwia medycznego - tak zwane peloty, które wpływają na prawidłowy rozkład nacisku na stopie, tym samym spowalniając rozwój deformacji (CORBBY Orto). Dostępne są również silikonowe wkładki metatarsalne;

Ortezy korekcyjne - stosuje się je w celu skorygowania ustawienia palucha i zapobiegania pogłębiania się deformacji, stosuje się je na dzień lub na noc, także w ramach rehabilitacji pooperacyjnej (CORBBY, Marcin I, Marcin II).

Buty na haluksy - warto zainwestować w dobrej jakości obuwie medyczne. Najlepiej wykonane z miękkiej, naturalnej skóry, z szerokim przodem i właściwie wyprofilowaną  wkładką.

W naszym obuwiu medycznym przeznaczonym na haluksy cholewka to miękka skóra, a wstawki z rozciągliwego materiału po bocznych stronie zapewnia optymalną wygodę. Ozdobne paski zapinane są na rzepy, co pozwala na lepsze dopasowanie buta do tęgości stopy. Dodatkowym atutem jest wymienna wkładka, którą można dopasowywać do indywidualnych potrzeb.

Zmianom zwyrodnieniowym często towarzyszy ból, dlatego lekarz może zalecić stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jeśli jednak ból nie ustępuje, a choroba się rozwija i zaczyna utrudniać normalne funkcjonowanie, jedynym wyjściem jest leczenie operacyjne. Jeśli wada nie jest zaawansowana, wystarczy jednie korekcja torebki stawowej i ścięgien. Przy poważnych wadach stosuje się bardziej inwazyjne rozwiązania, jak osteotomia klinowa (lub półkulista), która oznacza ingerencję w szkielet kostny stopy.

Po zakończeni leczenia operacyjnego konieczna jest rehabilitacja pod okiem specjalisty. Oprócz indywidualnych ćwiczeń wykonywanych przez pacjenta, proces ten można wspomóc różnymi zabiegami fizykoterapeutycznymi, jak krioterapia czy laser. Przyspieszają one regenerację operowanej okolicy i umożliwiają szybszy powrót do zdrowia.

Zadbaj o zdrowie stóp!

W przypadku zdrowia stóp obowiązuje stara, dobrze znana zasada: lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeżeli prawidłowo zadbamy o zdrowie naszych stóp, prawdopodobieństwo pojawienia się haluksów z pewnością zostanie zminimalizowane.

Do działań profilaktycznych warto włączyć także ćwiczenia rozciągające oraz wzmacniające stopy. Wykonywane regularnie przyniosą ulgę w bólu i opóźnią zmiany zwyrodnieniowe. Zadbajmy także o regularną aktywność fizyczną i zbilansowaną dietę, które ułatwią utrzymanie prawidłowej postawy ciała oraz wagi.