Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Jak dbać o skórzane obuwie medyczne?

Co buty mówią o człowieku? Podobno bardzo dużo. Lepiej więc zadbać o to, aby Wasze zadbane, wypielęgnowane buty mówiły o Was dobrze. W branży medycznej, która wiąże się z wielogodzinną pracą jest to szczególnie istotne,aby w odpowiedni sposób dbać o obuwie medyczne tak, by służyło dłużej niż jeden sezon.

Skórzane buty, w przeciwieństwie do obuwia wykonanego z tworzywa sztucznego wymagają dużo więcej dbałości i troski. Dlaczego? Powody są co najmniej dwa. Po pierwsze, cena butów skórzanych jest wciąż dość wysoka. Warto zadbać o to, aby utrzymać je w doskonałej kondycji jak najdłużej. Po drugie, komfort użytkowania. Żaden inny rodzaj obuwia nie zapewnia stopom takiej wygody, jak buty wykonane z naturalnej skóry. Jak dbać o skórzane buty, żeby zapewnić im długowieczność? Jest na to kilka, sprawdzonych sposobów.

Jak wyczyścić buty ze skóry?

Z pewnością wasze skórzane buty niejednokrotnie uległy znacznemu zabrudzeniu. Brud powinny być niemal natychmiast usuwane z powierzchni obuwia, aby nie wniknął na stałe w jego strukturę. Niestety czyszczenie butów ze skóry, które uległy zalaniu jest niezwykle trudne. Jeśli nie zrobicie tego natychmiast, buty mogą być już nie do uratowania.Do czyszczenia skórzanych butów medycznych najlepsze są wilgotne bawełniane ściereczki. Kusi was, aby skorzystać z najszybszego sposobu i po prostu wrzucić zabrudzone buty pod mocny strumień wody z kranu? Nie warto. Podobnie pranie w pralce, które jest grzechem śmiertelnym wielu użytkowników skórzanego obuwia i sprawia, że skórzane buty potraktowane temperaturą i wirówką są po prostu do wyrzucenia. Po dokładnym oczyszczeniu i delikatnym obmyciu obuwia, należy dokładnie wysuszyć buty. Ważne! Kaloryfery, suszarki i inne “przyspieszacze” procesu schnięcia trzymajcie jak najdalej od waszego obuwia medycznego. Skoro wiecie już jak wyczyścić buty ze skóry, pora na pielęgnację.

Jak dbać o skórzane obuwie ?

Obecnie w dość łatwy sposób możemy zadbać o trwałość skórzanych butów. Z pomocą przychodzą nowoczesne środki pielęgnacyjne, takie jak szampony, kremy, spraye, żywice czy woski, które idealnie zadbają o każdy rodzaj butów ze skóry. Szczególnie godne uwagi są preparaty bezbarwne, które można stosować niezależnie od koloru obuwia.

Domowe metody pielęgnacji

Zaplamione, skórzane buty wyczyścisz... spirytusem. Wystarczy zamoczyć w nim bawełnianą ściereczkę i dokładnie przetrzeć plamy, a następnie zapastować. Równie pomocna na uciążliwe plamy może być wewnętrzna strona skórki od banana, za to mokre od deszczu buty warto przetrzeć skórką z pomarańczy. Pozostając w temacie cytrusów. Niezwykle skuteczne, w przypadku jasnych butów skórzanych, jest czyszczenie ich mlekiem z dodatkiem łyżki soku z cytryny. Do usuwania plam z obuwia świetnie sprawdza się również przekrojony na pół ziemniak. Sposobów jest doprawdy mnóstwo, jeśli więc nie macie pod ręką środków do czyszczenia obuwia, spróbujcie także domowych metod pielęgnacji.

Zadbaj o poprawną higienę wnętrza butów

Prawidłowe czyszczenie obuwia medycznego powinno objąć także ich warstwy wewnętrzne. Nieprzyjemny zapach zlikwidujemy w szybki sposób przy pomocy chemicznych środków. W walce z uciążliwą wonią możemy skorzystać również ze sprawdzonych domowych sposobów. Suche liście szałwii, zamknięte w lnianym woreczku, sprawnie poradzą sobie z odświeżeniem obuwia. Pomocne okażą się również skórki cytryny czy torebki herbaty, które należy pozostawić w butach na całą noc. Kolejnym krokiem w dbaniu o skórzane obuwie medyczne jest czyszczenie wkładek. Wkładki korygują ułożenie stopy i wpływają na postawę całego ciała. Dodatkowo naturalna wyściółka zmniejsza potliwość stopy i jest przyjazna dla skóry. Buty od środka wyczyścisz za pomocą mokrej ściereczki, w tym wypadku warto skorzystać również ze specjalistycznych dezodorantów. W zmaganiach z zanieczyszczeniami nieocenioną rolę odegra systematyczność, która zdecydowanie przedłuży czas i komfort użytkowania obuwia.