Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Jak dbać o stopy latem?

Latem w sandałach nasze stopy grają pierwsze skrzypce. Warto dbać o nie,  nie tylko ze względu na estetykę. Bagatelizowanie ich problemów może prowadzić do poważnych chorób.

Kąpiel stóp

Skóra na stopach jest nawet dwukrotnie grubsza niż na innych częściach ciała i pozbawiona gruczołów łojowych. Posiada natomiast wiele gruczołów potowych, co sprzyja tendencjom do przesuszania i rogowacenia.

Jeśli będziesz ignorować martwy naskórek, to Twoje pięty staną się suche jak wiór i popękane, a głębokie i nieleczone pęknięcia mogą prowadzić do infekcji bakteryjnych i grzybicznych.

Tym, czego potrzebuje sucha skóra jest regeneracja, a pierwszym krokiem domowego spa powinny być zmiękczające kąpiele. To świetny sposób na relaks dla zmęczonych stóp, pozbycie się bólu, zmiękczenie skóry i zwalczenie bakterii. W zależności od problemu, z którym się zmagasz do kąpieli możesz wybrać różne zioła. Nadmierną potliwość pomoże ci zwalczyć kąpiel z tymiankiem, rozmarynem i lawendą. Napar z mięty lub czarnego bzu przyniesie ulgę odparzeniom, a na poranione stopy najlepsza będzie kąpiel z szałwią, korą dębu lub skrzypem polnym. Jeśli twoje stopy są zmęczone po długim i ciężkim dniu, ukojenie przyniesie kąpiel z rumiankiem.

Do kąpieli warto dodać wybrane sole zmiękczające naskórek: sól kuchenną, bocheńską, morską, kryształki do kąpieli lub sole na bazie soli morskich (ewentualnie sodę oczyszczoną). Pamiętaj, żeby moczyć stopy co najmniej raz w tygodniu przez 15 – 20 minut.

Peeling stóp

Następnym, bardzo ważnym elementem pielęgnacji stóp jest regularne złuszczanie przerośniętego naskórka. To w tym kroku wykonujemy peeling, który poprawia krążenie krwi i wygładza skórę, a także używamy pumeksu lub tarki.

Peeling możesz przygotować samodzielnie w domu. W Internecie znajdziesz wiele przepisów na cukrowe, solne, orzechowe lub kawowe złuszczanie naskórka. Równie dobrze możesz zaopatrzyć się w jeden z gotowych peelingów dostępnych w drogeriach. Wybór jest duży − skarpety złuszczające, maski, kremowe lub oleiste preparaty. Na ogół bazą gotowych peelingów są kwasy, drobinki złuszczające w postaci cukru, soli, a nawet pumeksu wulkanicznego. Dodatkowe składniki sklepowych preparatów to najczęściej nawilżające olejki roślinne i eteryczne: olej makadamia, kamfora, oliwa z oliwek, olejek pomarańczowy czy też masło shea.

 

Nawilżenie

Następnym krokiem jest opracowanie paznokci u stóp, które są znacznie grubsze niż paznokcie dłoni. Dlatego łatwiej jest skrócić płytkę po ich namoczeniu. Pamiętaj, że należy obcinać paznokcie zawsze na prosto – zaokrąglenia mogą przyczynić się do bolesnego wrastania. Jeśli chodzi o skórki to znacznie bezpieczniej jest: odsuwać niż wycinać. Kształt paznokcia wyrównujemy szklanym lub papierowym pilniczkiem. Na koniec warto zakończyć zabieg aplikacją olejku lub oliwki.

Ostatni końcowy etap pedicure to natłuszczenie. W tym celu możesz wykorzystać maskę do stóp, parafinę lub nawilżający krem. Po każdym peelingu stopy muszą być nawilżone i najlepiej "schowane" w skarpetkę. Przy doborze kremu do stóp zwróć uwagę na skład kosmetyku. Powinien zawierać mocznik i glicerynę (substancje silnie nawilżające), masło shea, które odżywia skórę, łagodzący pantenol, witaminę A i lanolinę.

 

Może wyda Ci się to wszystko trudne i pracochłonne, ale tak naprawdę wystarczą dobre chęci i zaopatrzenie się w niezbędne produkty do pielęgnacji.

Zapewniam Cię jak zobaczysz pierwsze efekty zadbanych swoich stóp, to z wielką przyjemnością będziesz powtarzać  cały ten rytuał dbania o nie.

Warto również na letnie spacery, wyjazdy kupić odpowiednie buty. Wśród całej gamy obuwia medycznego jest specjalna letnia oferta. Stylistyka letnich modeli  potęguje efekt  zarówno kobiecy, jak i sportowy.  Wygodę zaś gwarantuje wyjątkowo lekka i elastyczna konstrukcja podeszwy oraz delikatna skórka.