Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Jak odpoczywać?

Współczesny świat nie sprzyja odpoczynkowi. Stres, długie godziny w pracy i ciągły pośpiech często odbijają się na zdrowiu. Dobrze jest przeanalizować swój tryb życia i wprowadzić zmiany, zanim zmęczenie poczyni nieodwracalne szkody w naszym organizmie.

Spis treści:

  1. Dlaczego sen jest ważny?
  2. Znajdź chwilę dla siebie
  3. Zadbaj o aktywny wypoczynek
  4. Zachowaj równowagę

Dlaczego sen jest ważny?

Najbardziej naturalną, a jednocześnie najbardziej zaniedbywaną formą wypoczynku jest sen. Najlepsze efekty przynosi w nocy, ale nie każdy ma komfort pracy w godzinach urzędowych. Jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz przespać siedmiu godzin w nocy, znajdź czas na dłuższą drzemkę w ciągu dnia. Pamiętać jednak należy, że nie da się wyspać "na zapas" albo nadrobić straconych godzin snu. Dlatego dobrze jest jak najczęściej zachowywać regularność cyklu dobowego, do którego organizm jest przyzwyczajony.

Sen to czas, kiedy organizm walczy z wszystkimi problemami. Wtedy regenerują się mięśnie, a organy wewnętrzne mogą oczyścić organizm, spowolnić jego pracę. Sen redukuje napięcie wywołane przez stres i aktywność fizyczną. Wtedy też odpoczywa głowa. Dlatego sen jest tak ważny zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.

Znajdź chwilę dla siebie

Innym aspektem ważnym dla odpoczynku jest znalezienie czasu na własne potrzeby i małe przyjemności. Pamiętać trzeba, jeżeli przez dłuższy czas ignorujesz własne potrzeby, a koncentrujesz się jedynie na pracy i potrzebach innych, działania te przestaną być efektywne, a codzienności towarzyszyć będzie frustracja.

Nieoceniona jest w dzisiejszych czasach umiejętność wyciszenia się, znalezienia kilku minut na medytację, czy czytanie. Trzeba umieć cieszyć się małymi chwilami relaksu przy herbacie albo krótką rozmową z przyjaciółką. Formą odpoczynku może być też wizyta u kosmetyczki, masaż, a nawet zwykły spacer lub chwila spędzona na ławce w parku.

Zadbaj o aktywny wypoczynek

Aktywność fizyczna jest formą odpoczynku mentalnego. Sport wzmaga produkcję hormonów szczęścia, które zmniejszają stres i poprawiają ogólne samopoczucie. Ale to też dbanie o kondycję ciała, dzięki czemu będzie ono mogło intensywniej pracować bez negatywnych skutków. Wysiłek fizyczny pozwala zwiększyć wydolność płuc i serca, uporać się z bólem kręgosłupa i dotlenić mózg. To wszystko sprawi, że przez dłuższy czas będziesz cieszyć się zdrowiem.

W pracy nie przemęczaj swoich nóg! Wybierz najlepsze obuwie medyczne!

Zachowaj równowagę

Najważniejsza w życiu jest równowaga. Im więcej masz trudnych i stresujących sytuacji w pracy i w domu, tym ważniejsze będzie znalezienie sposobów na rozładowanie napięcia. Istotne jest też zwracanie uwagi na sygnały, jakie daje organizm. Pojawienie się bólu lub dyskomforty zwykle jest sygnałem, że wymagasz od niego zbyt wiele. Reaguj i postaw na równowagę w życiu!.