Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Jak odpowiednio dobrać obuwie medyczne?

Odpowiednie dobranie obuwia jest niezwykle ważne. Wie o tym każdy, kto choć raz kupił sobie nienajlepsze buty, przez co cierpiał z powodu otarć, odcisków, bólu stawów, łydek, a nawet kręgosłupa. Niestety nieodpowiednie obuwie może doprowadzić nawet do deformacji stóp. Jak zatem dobierać buty by były jak najbardziej odpowiednie, wygodne i nie szkodziły naszym stopom? Jest kilka rad, które możemy zastosować kupując obuwie.

Rozmiar

Rozmiar jest bardzo ważny, buty nie powinny być ani zbyt duże, ani zbyt małe. W za dużych butach stopa będzie się przesuwała i może ulec obtarciu. Poza tym noszenie takiego obuwia zaowocuje bólem stóp i łydek. Zbyt małe buty doprowadzić mogą do deformacji stopy. Człowiek poruszający się w takich butach stawia stopę na jej zewnętrznej krawędzi lub pięcie, co może skończyć płaskostopiem. Nie wspominając o bólu, jaki będzie nam towarzyszył po całym dniu poruszania się. W prawidłowo dobranych butach między noskiem, a palcami powinna być niewielka przerwa około 5 milimetrów.

Odpowiedni kształt

Według zaleceń nosek buta powinien być dopasowany do kształtu naszej stopy. Nie może jej uciskać ani zniekształcać. Niestety grozi to zmianami zwyrodnieniowymi stawów i palców a także tak zwanymi halluksami. Bardzo ważna w butach jest podeszwa to dzięki niej nogi nas nie bolą podczas chodzenia. Podeszwa powinna być tak wyprofilowana, aby dawać odpowiednie oparcie stopie. Szczególnie ważna jest ona w obuwiu medycznym musi amortyzować wstrząsy podczas chodzenia. Jeśli przymierzamy buty w sklepie i czujemy lekki ucisk nie liczmy na to, że się rozciągną, w butach od razu musimy czuć się dobrze.

Jak kupować?

Specjaliści zalecają, aby buty kupować popołudniami. Chodzi o to, że nogi po całym dniu chodzenia lekko nam puchną. Dużym błędem jest to, że często przymierzamy but tylko na jedną, prawą nogę. Zawsze powinniśmy przymierzyć oba buty, niestety nasze nogi nie są symetryczne, cechują się różnicami w wielkości i grubości. Zawsze powinniśmy założyć oba buty i przejść w nich kilka kroków, aby upewnić się, że jest nam wygodnie. Pamiętajmy o tym, że buty powinny być dobrej jakości, te uszyte z najtańszych materiałów nie przepuszczają wystarczającej ilości powietrza. W związku z tym nasza stopa nie oddycha, nadmiernie się poci. Kupując musimy zwrócić uwagę także na wagę butów, chodzi o to by były w miarę możliwości jak najlżejsze. Bez wątpienia będzie to miało wpływ na stopień zmęczenia naszych stóp po całym dniu chodzenia.