Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Jak ukoić zmęczone stopy?

Nogi nie mają lekkiego życia – wszak to na nich spoczywa ciężar całego ciała. Ale nawet jeśli w ciągu dnia poruszasz się głównie samochodem, lub prowadzisz siedzący tryb życia, po długim dniu również mają prawo być opuchnięte i obolałe. Jak je ukoić?

Ból i uczucie zmęczenia nóg ma różne przyczyny. Czasem winne są urazy, czasem – źle dopasowane obuwie. Niekiedy przyczyną są kłopoty z nerkami, z powodu których na nogach (i nie tylko) tworzą się obrzęki, czasem zaś - bolesne żylaki. Najczęściej jednak problemy z nogami pojawiają się sporadycznie, głównie latem, kiedy pod wpływem wysokich temperatur żyły się rozszerzają, a krew i limfa zalegają w dolnych partiach ciała. A gdy dodatkowo wyrwani zza biurka wyjeżdżamy na wakacje, po wielogodzinnym zwiedzaniu wieczorem łydki są opuchnięte, podeszwy stóp pieką, a mięśnie bolą.

Stopy w górę

Najskuteczniejszym sposobem na to, by w miarę szybko poczuć ulgę, to pół godziny relaksu ze stopami wyżej głowy – na przykład na poduszce ułożonej na oparciu kanapy. Zalegające w dolnych partiach ciała krew i limfa zaczną wtedy z powrotem prawidłowo krążyć, dzięki czemu powinien ustąpić obrzęk, a wraz z nim uczucie ucisku i dyskomfortu.

Chłodna kąpiel stóp

Chłodna woda to dla nóg prawdziwe dobrodziejstwo, bo chłód zmniejsza obrzęk i pobudza krążenie krwi w żyłach. Ulgę przyniesie zarówno kąpiel stóp w chłodnej wodzie (dla lepszego efektu można dodać łyżkę soli kuchennej porcję soli do stóp albo kilka kropel olejku eterycznego, np. z geranium lub cytrusowego), jak i naprzemienne natryskiwanie stóp ciepłą i chłodną wodą, które ułatwia odprowadzanie nadmiaru płynu z tkanek. Jeśli akurat jesteś nad morzem, znakomitym sposobem na zmniejszenie obrzęków jest wieczorny spacer brzegiem i brodzenie w wodzie. Ale jeśli nie masz na to siły, podobny zabieg można wykonać również w wannie, napełniając ją letnią wodą sięgającą przed kolana.

Kosmetyki chłodzące do stóp

Czyli żele, kremy i balsamy, które przynoszą ulgę obolałym, opuchniętym stopom i łydkom. Ich głównym składnikiem jest zwykle mentol, który schładzając skórę, przynosi uczucie ulgi. Jest to jednak rozwiązanie doraźne i na dłuższą metę działa zwykle w połączeniu z innymi metodami (np. kąpielą stóp lub masażem).

Ćwiczenia dla stóp

By odprowadzić nadmiar płynów z dolnych partii ciała, a tym samym zmniejszyć obrzęki, można też wykonywać proste ćwiczenia. Skuteczny jest zwłaszcza „rowerek”, który robimy leżąc na plecach. Są dwie metody wykonywania tego ćwiczenia:

- pierwsza to ruchy naśladujące te, jakie wykonujemy podczas jazdy na rowerze - zgiętymi nogami, na przemian jedną i drugą.

- druga – to okrążenia wykonywane wyprostowaną nogą, najpierw w lewo, a potem w prawo. Inne ćwiczenia, które warto wtedy wykonywać, to przysiady, wspinanie się na palce, czy spacer na przemian na palcach i na piętach.

Ekspresowe okłady z lodu na opuchnięte nogi

Choć brzmi to niepokojąco, tak naprawdę to jedna z kilku metod szybkiego ochłodzenia skóry i zmniejszenia obrzęków. Sprawdzi się, jeśli akurat nie masz pod ręką kremu lub żelu, ale w zamrażarce jest kostkarka wypełniona po brzegi. Wystarczy wtedy po kilka kostek zawinąć w kawałek materiału, np. kuchenną ścierkę (ale nie jednorazowy ręcznik – roztapiający się lód szybko go przerwie) i przyłożyć do skóry. Taki chłodny kompres wytrzyma dłużej, jeśli ściereczkę z lodem włożysz do foliowej torebki.

Kojący masaż stóp

Masaż zacznij o mobilizacji stopy w stawie skokowym. Jeżeli wykonujesz masaż na kimś, jedną ręką chwyć piętę, a drugą podbicie stopy. Wykonuj delikatne, okrężne ruchy stawem skokowym. Dalej zajmij się dużym palcem: umieść go między kciukiem a palcem wskazującym i roluj go w prawo i w lewo. To samo zrób z każdym kolejnym palcem u stopy. Następnie, chwyć stopę obydwiema rękami, tak żeby kciuki znajdowały się na środku stopy. Teraz wciskaj kciuki w stopę, masuj ku górze, okrężnymi ruchami. Na koniec, wmasuj krem palcami w górną część stopy. Po takim masażu poczujesz dużą ulgę, nawet jeżeli będzie trwał tylko 10 minut.

Rozciąganie

Bardzo popularne stały się ostatnio na siłowniach zajęcia dedykowane wyłącznie rozciąganiu stóp. Twoje stopy to tak ważna część ciała, która niestety bardzo często nękana jest przykurczami powięzi i co za tym idzie, mięśni. A przecież stopy utrzymują cały ciężar Twojego ciała i odpowiadają za poprawną postawę. Co więcej, to w stopach znajdują się zakończenia nerwowe, które także wpływają w pewnym stopniu na kondycję organizmu. Ja polecam Ci rozciąganie stóp przy pomocy piłeczki tenisowej! Stań w lekkim rozkroku, stabilnie ustaw jedną nogę i trzymaj na niej ciężar ciała, a pod drugą stopę wsuń piłeczkę tenisową. Teraz zacznij jeździć piłeczką w górę i w dół stopy. Następnie wykonuj okrężne ruchu piłeczką pod stopą. Lekko przenoś ciężar ciała na masowaną stopę. Jeżeli trafisz na miejsce, które bardziej boli, zatrzymaj tam piłeczkę na dłużej, wytrzymaj ból i staraj się rozciągnąć zbite mięśnie. Po takim 15 minutowym masażu Twoje stopy poczują duża ulgę. Dla lepszych efektów staraj się wykonywać taki masaż codziennie wieczorem.

Odpowiednie obuwie

Pamiętaj, że dobór odpowiedniego obuwia jest kluczem do zdrowych stóp.

Obuwie medyczne to gwarancja wysokiego komfortu i higieny. Buty zdrowotne wyróżniają się wyprofilowaną wkładką, która idealnie dopasowuje się do indywidualnego kształtu stopy, dzięki temu raz nałożone buty zapamiętują sklepienie stopy i sprawiają wrażenie chodzenia po delikatnym podłożu.

Medyczne okrycie wierzchnie stóp jest proste do czyszczenia i zakładania. Wyposażone jest w cholewkę z perforacją, która umożliwia swobodną wymianę powietrza, minimalizuje pocenie i pozwala oddychać stopie. Gwarantuje sterylność, higienę i dba o zdrowie użytkownika.

Buty medyczne są niezwykle lekkie, trwałe i stabilne. Nie przyczyniają się do obciążania nóg i mogą być użytkowane przez wiele lat. Ponadto chronią przed poślizgnięciem się i wspierają utrzymanie naturalnej pozycji ciała.

Obuwie medyczne nie przyczynia się do powstania otarć i odcisków, dba o zdrowie użytkowników i pozwala na efektywniejszą pracę lub sprawniejsze wykonywanie codziennych obowiązków.