Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Jak zmierzyć tęgość butów medycznych

Jak zmierzyć tęgość butów medycznych

Najlepsze obuwie medyczne to takie, które dobrze leży na stopie i po wielogodzinnym dyżurze nie martwisz się o swoje stopyJ. Większość z nas dba, by nowa para była dopasowana pod względem długości. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że istnieje inny parametr, który trzeba brać pod uwagę – a jest to tęgość buta.

 

Co to jest tęgość stopy?

Każda stopa jest inna. Wyobraźmy sobie, że dwie osoby – jedna z nadwagą, druga filigranowej postury – mają ten sam rozmiar buta, np. 37. Oczywistym jest fakt, że jeden but nie będzie odpowiedni dla nich obu. Nie wspominając już o osobach, które mają płaskostopie, haluksy czy stopy o tendencjach do puchnięcia. DR LEON dostrzega ten fakt, dlatego w swojej ofercie dopasowuje obuwie medyczne do potrzeb osób z wąskimi lub tęgimi stopami.

Tęgość to nie to samo, co szerokość buta medycznego. Składa się na to kilka parametrów: obwód w przedstopiu (czyli za palcami), obwód przez podbicie, szerokość w przedstopiu i szerokość w pięcie. Nie jest to więc jeden wymiar, jak w przypadku długości stopy.

Rodzaje tęgości obuwia wyraża się za pomocą liter. 

tęgość buta F – to obuwie medyczne przeznaczone do wąskich stóp. Jeśli masz problem z tym, że buty często klapią, odstają lub spadają ze stóp, to właśnie tęgość obuwia F będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem;

tęgość buta G – to najczęściej spotykana tęgość stopy, którą ma większość osób. Tęgość G zarezerwowana jest dla „standardowej” stopy, która nie jest ani za szeroka, ani za wąska. Dobrze dobrane pod względem tęgości buty medyczne  to takie, które nie uciskają boków ani podbicia stopy oraz dają jej właściwy zakres ruchu. Jeśli mierząc obuwie medyczne dobrze dobrane pod względem długości wkładki, nie odczuwasz takich zjawisk, to będzie odpowiadać Ci tęgość buta G, co oznacza, że jesteś szczęśliwcem – łatwo dopasujesz większość naszych modeli.

tęgość buta H – co oznacza ta litera? To obuwie na szeroką stopę. Jeśli zazwyczaj masz problem z uciskającymi po bokach lub na podbiciu stopy butami, to powinieneś zacząć się rozglądać za parami z takim oznaczeniem.

Jak zmierzyć tęgość stopy? Poznaj swoje podbicie.

Tyle teorii, ale jak to wszystko wcielić w praktyce? Jeśli codzienne obserwacje nie są dla Ciebie wystarczająco dobrą metodą na określenie tęgości stopy, wykonaj tzw. test wodny, który pozwoli Ci na poznanie wysokości podbicia. Ta część stopy w dużej mierze odpowiada bowiem za określenie tego wymiaru.

Zmocz stopę w wodzie i odciśnij ją na kartce papieru. Stopa o standardowym podbiciu powinna zostawić ślad z wyraźnym wgłębieniem w środkowej części podeszwy – jego najdalszy punkt sięga wysokości drugiego lub trzeciego palca stopy. Posiadacze takiego podbicia mają zazwyczaj tęgość obuwia G. Jeśli widoczny na kartce kształt stopy ma mniejsze wgłębienie od standardowego, to Twoje podbicie jest wysokie. Jest ono charakterystyczne dla tęgiej stopy, a jego posiadacze mają problem z dobraniem obuwia, które nie będzie odciskało jej górnej części. Płytsze wgłębienie – czyli niskie podbicie – również może oznaczać tęgą stopę, jednak jeśli masz z nim do czynienia, to w większości butów czujesz ucisk w bocznych częściach.

Przy doborze odpowiedniej długości wkładki oraz tęgości stopy w wybranym modelu obuwia medycznego dr LEONA zawsze chętnie pomożemy.