Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Jaką chorobą jest płaskostopie?

 Jaką chorobą jest płaskostopie?

Płaskostopie jest jednym z najczęstszych schorzeń dotykających stopy. To deformacja polegającą na obniżeniu lub całkowitym zaniku jej sklepienia – prawidłowo ukształtowana nie dotyka całą swoją powierzchnią podłoża, a jej kości tworzą łuk. W przypadku płaskostopia dochodzi do zaniku łuków stopy, która staje się płaska i przylega do podłoża całą swoją powierzchnią.

 Rodzaje płaskostopia

Można wyróżnić dwa rodzaje płaskostopia:

płaskostopie podłużne - skutek obniżenia się łuku podłużnego stopy tak, że cała podeszwa zaczyna dotykać podłoża,

płaskostopie poprzeczne - spowodowane obniżeniem sklepienia poprzecznego stopy, w którym stopa robi się szeroka i traci swoją elastyczność.

 Przyczyny płaskostopia

Wśród przyczyn mogących prowadzić do rozwoju płaskostopia wymienia się:

  • niewłaściwie dobrane obuwie,
  • chodzenie w butach na wysokich obcasach,
  • nadmierne obciążenia stopy, np. stojąca praca na twardym podłożu,
  • nadwaga,
  • uszkodzenie więzadeł, stawów i mięśni stopy,
  • wrodzona wiotkość więzadeł stopy.

 Skutki płaskostopia

Deformacja stopy w postaci płaskostopia zmienia prawidłowe punkty jej podparcia. Pojawiają się obrzęki stóp oraz dolegliwości bólowe nie tylko stóp, ale też łydek i kręgosłupa.

Poza tym nacisk na podłoże w miejscu stopy do tego nieprzystosowanym skutkuje tworzeniem się na podeszwie stopy bolesnych odcisków. Płaskostopie poprzeczne może też doprowadzić do rozwoju wtórnych deformacji stopy pod postacią palucha koślawego czy w skrajnych przypadkach tzw. palców młotkowatych. Tak zniekształcona stopa utrudnia dobranie i noszenie obuwia oraz chodzenie. Płaskostopie podłużne, zwłaszcza nieleczone i długo trwające, prowadzić może do rozwoju stanów zapalnych przeciążonych torebek i więzadeł stopy.

Leczenie płaskostopia.

Leczenie płaskostopia polega na ćwiczeniu mięśni stóp, noszeniu dobrze dobranych, szerokich i wygodnych butów, takich jak obuwie medyczne ,stosowaniu specjalnych wkładek ortopedycznych (ale tylko po konsultacji z lekarzem – nigdy na własną rękę!) i dbaniu o utrzymywanie prawidłowej postawy ciała.

Do ćwiczeń korekcyjnych, które wzmacniają mięśnie stóp, należą: chodzenie na palcach, piętach i zewnętrznych krawędziach stóp, zwijanie palcami stóp np. chusteczki leżącej na podłodze lub chwytanie i podnoszenie palcami stóp drobnych przedmiotów z podłogi.

Każde ćwiczenie należy powtórzyć 15-20 razy, efekty staną się widocznie dopiero gdy trening będzie regularny. Najlepiej na ćwiczenia poświęcić około 20 minut dziennie.