Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Kształt stóp wpływa na nasze zdrowie

Czy wiesz, że w zależności od długości palców wyróżnia się trzy typy stóp: egipską, grecką i rzymską. Warto wiedzieć, jaki mamy kształt stóp, ponieważ od tego zależą nasze predyspozycje do niektórych schorzeń narządu ruchu.

Stopa jest mechanizmem niezwykle precyzyjnym. Na tej małej powierzchni znajduje się jedna czwarta wszystkich kości człowieka. Wady w budowie stóp mogą powodować dolegliwości, których w pierwszej chwili w ogóle ze stopami nie wiążemy: bóle kręgosłupa, głowy, kolan. Kształt stóp ma znaczenie, ponieważ wpływa na postawę ciała i może oznaczać większe predyspozycje do rozwoju niektórych wad. Jeśli zdajemy sobie z tego sprawę, łatwiej możemy zapobiec rozwijaniu się nieprawidłowości, które będą negatywnie wpływać na wyższe partie narządu ruchu, np. na kręgosłup.

rozne ksztalty stopy i dopasowanie obuwia medycznego

STOPA EGIPSKA

Uznawana jest za stopę idealną ze względu na charakterystyczny smukły wygląd. Ma najdłuższy pierwszy palec. Długość reszty palców jest proporcjonalnie mniejsza. Występuje u około 50 – 70 proc. populacji europejskiej. W przypadku stopy egipskiej najbardziej obciążone jest śródstopie i paluch. Stopa egipska jest czynnikiem predysponującym do występowania palucha koślawego, zwanego również popularnie haluksem. Dochodzi wówczas do zaburzenia biomechaniki chodu, w wyniku czego mogą pojawiać się dalsze schorzenia takie jak: powstawanie palców młotkowatych oraz bolesnych modzeli na podeszwowej części stopy.

Osoby mające stopy egipskie są marzycielami, skrytymi, z aurą tajemniczości. Miewają zmienne nastroje, potrafią działać nerwowo i chaotycznie. Z zewnątrz sprawiają wrażenie twardych i niedostępnych, ale za tym pancerzem kryje się wrażliwość. 

STOPA GRECKA

W starożytnej Grecji uważana była za oznakę inteligencji i arystokratycznego pochodzenia. Charakteryzuje się najdłuższym drugim palcem, natomiast palec III, IV i V proporcjonalnie maleją. Stopa grecka występuje dość rzadko, bo u 20 proc. populacji.Stopa grecka predysponuje do występowania halluksa, podobnie jak stopa egipska.

Możliwe schorzenia to: palce młotkowate, zniekształcenia drugiego palca, nagniotki. Osoby, które mają taką stopę, powinny pamiętać o odpowiednim doborze obuwia, którego długość wyznacza właśnie długi drugi palec.

Osoby mające stopę grecką są dynamiczne, aktywne i entuzjastycznie nastawione na życie.

STOPA RZYMSKA

Występuje najrzadziej, bo u 10 proc. populacji, a szkoda, bowiem nie stwierdza się schorzeń typowych dla tego rodzaju stopy. Tutaj palec I, II i III są niemal takiej samej długości, natomiast palce IV i V są znacznie krótsze. Dzięki swojej budowie lepiej znosi duże obciążenia i długotrwały bezruch. Rozkład ciężaru w stopie rzymskiej jest najbardziej korzystny.

Osoby mające tego typu stopy cechuje nieco awanturniczy charakter, ale także ciekawość świata, zamiłowanie do podróży oraz chęć przebywania z innymi ludźmi.

KIEDY BADAĆ STOPY?

Nie tylko bóle stóp, ale też kolan, bioder, kręgosłupa, a nawet głowy są wskazaniem do wizyty w gabinecie fizjoterapeuty lub ortopodologa.

Podczas badania specjalista sprawdzi, które mięśnie są przykurczone, a które zbyt osłabione. Sprawdzi także sposób przetaczania stopy przez pacjenta podczas chodu, a także przeanalizuje rozkład sił nacisku poszczególnych części stóp na podłoże podczas stania i w trakcie chodu.

Jak wygląda badanie

Badanie stóp trwa ok. 45 minut i rozpoczyna je wywiad. Specjalista pyta o tryb życia, urazy, obecne dolegliwości. Bez względu na wiek czy zgłaszany problem, pacjent powinien przejść badanie statyczne i dynamiczne na macie tensometrycznej, podoskopie oraz plantografie. Badanie na podoskopie umożliwia oglądanie stóp od strony podeszwy w pozycji stojącej i wykonanie testów dynamicznych. Wykonanie plantografu – odbitki stóp na papierze, pozwala ocenić strefy największego nacisku. Następnie badana jest ruchomość poszczególnych stawów stóp i całych kończyn dolnych, a także wydolność i przykurcze mięśniowe. Na podstawie czteroetapowego badania możemy uzyskać pełną diagnozę.

Na podstawie uzyskanych wyników specjalista dobiera odpowiedni zestaw ćwiczeń. Zazwyczaj mają one na celu wzmocnienie lub rozluźnienie, przywrócenie prawidłowej długości i elastyczności mięśni stóp i nóg oraz redukcję wady.

W przypadku istniejących wad stóp specjalista może zalecić fizjoterapię, kinesiotaping, a także wykonanie indywidualnych wkładek ortopedycznych.

Pamiętaj, że to właśnie buty przyczyniają się do wielu problemów ze stopami. Należy wybierać buty o kształcie zbliżonym do stopy, płaskie i elastyczne, takie jak nasze obuwie medyczne drLeona :)