Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Nawadnianie organizmu latem

Wszyscy wiedzą, że picie wody, szczególnie w letnie, upalne dni, jest bardzo ważne. Ale dlaczego? Jakie mechanizmy sprawiają, że dostarczanie Twojemu ciału wody jest tak istotne? A przede wszystkim, czy brak nawadniania ma znaczący wpływ na nasze zdrowie?

Spis treści:

  1. Rola nawadniania organizmu
  2. Utrata wody podczas upałów a odwodnienie
  3. Jak skutecznie nawadniać organizm

Rola nawadniania organizmu

Woda stanowi około 60-70% masy ciała człowieka, ale to nie jedyny powód, dla którego jest tak ważna. Ma ona kluczowy wpływ na wiele procesów zachodzących w organizmie. Przede wszystkim pozwala na regulowanie temperatury ciała, co zapobiega jego przegrzaniu lub szybkiemu wychłodzeniu, w zależności od warunków zewnętrznych. Wspomaga też procesy trawienia. Umożliwia dotlenianie organów wewnętrznych, a także zachodzi w niej wiele procesów biochemicznych niezbędnych do życia.

Woda w organizmie pozwala szybko i skutecznie rozprowadzać składniki odżywcze do wszystkich komórek. Odpowiada również za wydalanie toksyn i zbędnych substancji z organizmu.

Utrata wody podczas upałów a odwodnienie

Twój organizm wydala wodę bez przerwy. Dzieje się tak w procesach oddychania czy trawienia, ale płyny tracisz też przez skórę. Na szczególną utratę wody i ryzyko odwodnienia narażeni jesteśmy podczas ćwiczeń, w przypadku infekcji, gdy pojawia się gorączka, a także gdy temperatura powietrza jest dość wysoka. Nie magazynujesz wody, dlatego zawsze dbaj o nawadnianie organizmu.

Odwodnienie to stan, w którym zawartość wody w organizmie spada o kilka procent. Gdy odczuwasz pragnienie, nie należy tego lekceważyć, ponieważ to pierwszy sygnał zbliżających się problemów. W miarę postępowania odwodnienia zauważyć bladą skórę, podkrążone oczy, a także mniejszą elastyczność ciała. Będziesz odczuwał suchość śluzówek i duże osłabienie - brak energii. Są to poważne objawy, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu, dlatego nigdy ich nie ignoruj!

Jak skutecznie nawadniać organizm?

Jest wiele sposobów na nawadnianie organizmu. Podstawowe jest picie wody często i małymi porcjami - wtedy największa jej ilość jest przyswajana przez Twój organizm. Ale nie tylko woda się sprawdzi. Świetnie działają soki lub zupy. Sporo wody znajduje się też w warzywach i owocach. Gdy to konieczne, skorzystaj ze specjalnych napojów z elektrolitami, one działają szybko i dodatkowo odżywiają organizm.

W czasie upałów miej przy sobie zawsze butelkę z ulubionym napojem. Unikaj tych mrożonych, bo mogą wywołać szok termiczny. Zbyt duże i gwałtowne różnice temperatur mogą też zaburzyć krążenie i pracę serca, dlatego gdy już zdecydujesz się na mocno chłodzone napoje, spożywaj je powoli i z rozwagą.