Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Noś obuwie medyczne na płaskiej podeszwie

Noś obuwie medyczne na płaskiej podeszwie.

U znacznej większości społeczeństwa można zaobserwować dolegliwości wynikające z nieprawidłowego ustawienia stóp. Dlatego szukając przyczyn dolegliwości w całym narządzie ruchu człowieka obowiązkowo należy zwrócić uwagę na prawidłowe ustawienie stóp. Niezależnie od tego, czy dolegliwości związane są z codziennym funkcjonowaniem, czy podczas aktywności sportowej, warto skonsultować się, czy aby jednym z rozwiązań pozbycia się dolegliwości nie powinno być zmiana obuwia. Doskonałym rozwiązaniem jest obuwie medyczne, które z odpowiednio dobraną wkładką przywraca prawidłowe ustawienie stóp.

Sprawdź, jak stawiasz stopy!

Stawianie stóp jest szczególnie ważne, ponieważ nawet podczas zwykłego spaceru, na ciało działają siły stanowiące kilkakrotność masy naszego ciała. Amortyzacją każdorazowego kontaktu obuwia z podłożem zajmują się nasze biedne, niedoceniane stopy. Od sposobu ich stawiania wiele zależy, np. ewentualne problemy z kręgosłupem czy stawami kolanowymi – nie mówiąc już o skokowych. Stopę możemy nadmiernie pronować, supinować lub ustawiać ją neutralnie. Co to oznacza?

Stopa neutralna, czyli pronacja w normie

Pronacja polega na przetaczaniu stopy do wewnątrz i o ile nie jest nadmierna, jest to najbardziej prawidłowy sposób stawiania kroków. Odcisk takiej stopy zawiera widoczny ślad wszystkich pięciu palców, pięty oraz biegnącej po zewnętrznej stronie, łączącej je linii. Takie odbicie można zrobić samodzielnie, na lekko wilgotnym piasku lub mocząc nogi, a następnie przyciskając je do białej kartki. Profesjonalista używa między innymi plantografu, dzięki któremu może ocenić strefy największego nacisku.

Nadmierna pronacja

Pronacja stopy jest naturalna, ale tylko do pewnego zakresu. Zbytnie obciążanie wewnętrznej części stopy podczas chodzenia czy też biegania może doprowadzić do kontuzji, a także trwałych schorzeń - także kolan. Jeśli ślad po Twojej stopie jest pełny, czyli widzisz całą jej odbitą powierzchnię, to znaczy, że jesteś pronatorem. Zła technika ruchu z pięty na palce nie jest dla Ciebie bezpieczna i koniecznie przeczytaj w dalszej części artykułu, co możesz z tym zrobić.

Supinacja, czyli rotacja zewnętrzna

Kiedy przy stawianiu kroków cały nacisk ląduje na zewnętrznej krawędzi stopy, mamy do czynienia z supinacją. Możesz to zaobserwować choćby po swoich butach, szczególnie jeśli zdarza Ci się chodzić w miękkich klapkach, np. japonkach ze sztucznego tworzywa. Jesteś supinatorem, gdy widzisz, że zewnętrzne krawędzie obuwia są szczególnie wgniecione. Jest to nieprawidłowy sposób stawiania stopy, przez który pozbawiasz się odpowiedniej amortyzacji podczas marszu czy biegu. Stopa nie jest też wówczas wystarczająco stabilna i łatwiej na przykład o skręcenie kostki.

Jak możesz sobie pomóc?

Najlepszym wyjście będzie poddanie swoich stóp profesjonalnemu badaniu. Fizjoterapeuta, dzięki swojej wiedzy, doświadczeniu, a także zastosowaniu nowoczesnych urządzeń, już po kilkunastu minutach stwierdzi, czy technika Twojego chodu jest poprawna. Jeśli zbytnio rotujesz stopę, będzie mógł polecić Ci indywidualny zestaw ćwiczeń oraz pomoże w doborze obuwia medycznego i wkładek ortopedycznych. Wszystko po to, aby odciążyć stopę w miejscach, gdzie nacisk jest za duży, a także analogicznie dociążyć partie, których praca jest niewystarczająca.

Praktyczna rada

Oprócz stosowania się do zaleceń eksperta, zwróć uwagę na podłoże, na którym chodzisz lub ćwiczysz. Kiedy tylko masz ku temu okazję, zdejmuj byty :) i chodź na boso po nieutwardzonej powierzchni, na przykład po plaży czy trawie.