Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Obuwie medyczne a nasz kręgosłup

Spędzając większą cześć dyżuru w pozycji stojącej bardzo obciążamy nasz układ kostny i mięśniowy. Źle dobrane obuwie medyczne może prowadzić do zniekształceń stóp takich jak – odciski, haluksy, palec młotkowaty, zespół cieśni kanału stępu czy płaskostopie, a te do problemów z kolanami, biodrami i w końcu z całym kręgosłupem. Odpowiednio dobrane buty są szalenie istotne w przypadku pracy stojącej, chodzącej. Stopy przenoszą cały nasz ciężar i odbierają największe obciążenie. Nacisk w trakcie ruchu ocenia się na poziomie o 50% więcej niż masa naszego ciała. Zapobiegnijmy zatem uciążliwym dolegliwościom i obujmy się wygodnie i zdrowo.

Przy wyborze obuwia do pracy zawsze pamiętajmy o następujących rzeczach.

Materiał

Najzdrowsze obuwie medyczne  to te z naturalnej skóry. Jej wysoka jakość jest gwarancją przepuszczania powietrza i ciepła, dzięki czemu stopy oddychają. Ta cyrkulacja działa również w drugą stronę. Skóra przepuszcza wilgoć, więc stopy pozostają suche. Warto też zainwestować w cholewkę ręcznie przeszywaną do podeszwy co zapewnia trwałość i najwyższą jakość obuwia.

Podeszwa

Zwróćmy uwagę na kształt, grubość i materiał podeszwy. Każdy z tych elementów wpływa na łuk podłużny i poprzeczny stopy. Ważne, aby nasze buty medyczne miały umieszczony amortyzator w podeszwie, bezpośrednio pod piętą. Ma on za zadanie redukować mikrowstrząsy powstałe podczas chodzenia i nie przenosić ich na kręgosłup. Zapobiega to bólom kolan i pleców. Bardzo ważne jest również zastosowanie ukształtowanych anatomicznie wkładek.

Obcas

Optymalny obcas naszego obuwia powinien być nie wyższy niż 2-4 cm.

Chodzenie w butach na wysokim obcasie całkowicie zmienia obciążenie stopy, które przy obcasie powyżej 7cm prawie całe przesuwa się z pięty na środek i przód stopy. To idealne warunki dla rozwoju płaskostopia poprzecznego i nieestetycznych haluksów. Dodatkowo wysoki obcas wpływa na cały kręgosłup, powodując skrzywienia w odcinku lędźwiowym (lordozę) i skrzywienia boczne, skoliozę lub zmiany w obrębie miednicy.

Zupełnie płaskie buty to też nie najlepsze rozwiązanie. Stopa zsuwa się w nich do wewnątrz, deformując układ palców i kolan.

Rodzaj

Buty z wąskimi noskami zgniatają kości i ścięgna stopy, a niekiedy powodują wrastanie paznokci. Dodatkowo wysoki obcas jest niestabilny, przez co zmusza mięśnie nóg i pleców do nadmiernego wysiłku, a kręgosłup do nienaturalnych wygięć.

Rekomendujemy profesjonalne obuwie medyczne. Do ich produkcji używa się najwyższej jakości materiałów, co jest gwarancją komfortu użytkowania.

Co zrobić, kiedy już boli?

Chodźmy boso! Jak najczęściej. Po domu, po trawie, po pisku. To najbardziej naturalne dla naszych stóp. Korzystajmy z masażerów i wałków z kolcami, które rozmasują obolałe stopy.

W przypadku przewlekłego, utrzymującego się bólu nie obejdzie się bez konsultacji. Skorzystajmy z profesjonalnej porady fizjoterapeuty. Oceni on stan stopy, stwierdzi przyczynę bólu i zastosuje terapię manualną, która złagodzi uciążliwe dolegliwości. W razie konieczności skieruje na dalsze konsultacje do lekarza specjalisty zajmującego się chorobami stóp.

Buty mają wpływ nie tylko na to jak wyglądamy, ale przede wszystkim na nasze zdrowie. Na szczęście  nie musimy wybierać „ modne czy zdrowe? “, gdyż marka drleon łączy te dwie cech.