Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

masaz stop mozliwy jest dzieki obuwie medycznemu

Refleksologia to metoda leczenia różnych schorzeń poprzez uciskanie odpowiednich punktów na stopach. Są one nazywane refleksami. Według refleksologów są one powiązane z konkretnymi narządami i częściami ciała, a ucisk prowadzi do poprawy ich funkcjonowania lub zmniejszenia dolegliwości bólowych. Osoby praktykujące refleksologię uważają, że odpowiednio przeprowadzony masaż stóp wspomoże naturalny proces samoleczenia. Chociaż trudno w to uwierzyć może pomóc w problemach z krążeniem , przemianą materii oraz nadmiernym stresem. Należy jednak wiedzieć, że teoria ta do tej pory nie znalazła naukowego potwierdzenia i choć zaliczana jest  do metod medycyny alternatywnej, nie umniejsza jej skuteczności.

Refleksologia a punkty na stopach

Choć techniki leczniczego masażu stóp były znane już w starożytności, współczesna refleksologia opiera się przede wszystkim na pracach Eunice Ingham, która rozpowszechniła tę metodę w latach 30. XX wieku. Napisała ona pierwszą książkę o refleksologii i otworzyła własną szkołę. Według refleksologów, ludzkie ciało dzieli się na 5 par stref, zwanych zonami. Biegną one od czubka głowy do rąk i stóp, a ich zwieńczeniem są właśnie punkty refleksyjne. Odpowiadają one organom znajdującym się w poszczególnych zonach. Uciskając je w odpowiedni sposób stymulujemy przepływ energii między punktami refleksyjnymi, a konkretnymi organami, co ma działać uzdrawiająco, odprężająco i detoksykująco na organizm.

Masaż receptorów na stopach

Refleksologia zakłada, że ból pojawiający się podczas uciskania danego punktu na stopie świadczy o chorobie danego narządu, którego receptor znajduje się w tym miejscu. Brak bólu oznacza zatem brak kłopotów ze zdrowiem. Jeśli jednak podczas masażu poczujemy ból lub specyficzne uczucie dyskomfortu, może to świadczyć o chorobie konkretnego organu lub jego nadwrażliwości. W takiej sytuacji refleksolog może wykonać specjalny masaż leczniczy. 

Specjaliści refleksologii przeprowadzają także masaże profilaktyczne, zapobiegające rozwojowi chorób. Masaż można wykonać w gabinecie doświadczonego refleksologa, ale równie dobrze można nauczyć się jego samodzielnego wykonywania. W tym celu należy przestrzegać kilku zasad, które opisujemy poniżej. Przydatna będzie również mapa receptorów na stopach - dzięki niej będziemy wiedzieć, które punkty na stopach odpowiadają określonym narządom.

stymulacja receptorow dzieki obuwie medycznemu

Jak masować receptory na stopach?

Chcąc wykonać masaż receptorów należy uciskać poszczególne punkty kciukiem przez minimum 5 sekund, jednak nie dłużej niż 15. Po tym czasie trzeba je zwolnić. Do masażu nie stosujemy żadnych olejków ani kremów, stopę warto jednak wcześniej rozgrzać. 

Refleksolodzy zalecają, by poszczególne punkty na stopach zwalniać podczas wydechu. Warto wiedzieć, że w przypadku masażu profilaktycznego szczególnie ważna jest kolejność uciskania receptorów. Masaż rozpoczynamy od tych, odpowiedzialnych za układ moczowy - pozwala to oczyścić krwiobieg z toksyn. W następnej kolejności powinna być masowana strefa głowy, później zaś receptory żołądka, jelit, wątroby oraz trzustki. Jeżeli wiemy, że któryś z naszych narządów wymaga masażu leczniczego, możemy uciskać jedynie konkretne receptory, np. strefę głowy, jeśli dolega nam migrena. Z kolei przy infekcjach takich jak angina czy zapalenie zatok, oprócz odpowiednich receptorów warto wymasować także strefy układu limfatycznego.

Dr Leon dba o Twoje stopy, bo wie , że są kluczem do zdrowia całego organizmu. Nasza konstrukcją obuwia medycznego jest przemyślana pod każdym względem. Zastosowanie ukształtowanej anatomicznie wkładki, stanowiącej wsparcie łuku zarówno poprzecznego, jak i podłużnego, jest bardzo ważnym jego  elementem.