Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Schorzenia stóp

Stopy są jedną z tych części ciała, o które należy szczególnie dbać. W przeciągu całego swojego życia przemierzamy tysiące kilometrów, a podczas każdego kroku kości, ścięgna stóp i więzadła wykonują ciężką pracę.

Statystycznie 2 na 3 osoby cierpią z powodu problemów ze stopami.                                                                                           

Schodzenie stop maja zwiazek z obuwiem medycznym

Do najczęściej występujących schorzeń stóp zaliczamy:

Płaskostopie podłużne - zniekształcenie polegające na obniżeniu sklepienia podłużnego stopy występującego po stronie wewnętrznej. Najczęstsze przyczyny powstawania płaskostopia podłużnego to: obniżone napięcie mięśniowe, nieprawidłowy chód, bieg, częste skoki na twardym podłożu, długotrwałe siedzenie ze zwisającymi nogami. Płaskostopie obniża sprawność nóg, powoduje zmęczenie, a z czasem doprowadza do bolesnych zniekształceń. Następstwa tej wady mają wpływ na kolana, biodra a także kręgosłup.  

Płaskostopie poprzeczne - powstaje na skutek opadania drugiej i trzeciej głowy kości śródstopia, które tworzą łuk poprzeczny. Sklepienie to ma za zadanie amortyzację podczas chodzenia i biegania. Z czasem więzadła utrzymujące sklepienie naciągają się, a główki kości śródstopia opadają i opierają się o podłoże tworząc płaskostopie poprzeczne. Jest to proces postępujący, deformujący stopę i powiększający haluks. Najczęściej dotyczy osoby z nadwagą i kobiety noszące obuwie na obcasie. Objawami są bolesności pod poduszkami palców odczuwane po dłuższym chodzeniu, modzele i odciski w okolicy podeszwowej, dolegliwości bólowe pod głowami śródstopia.

Stopa płasko-koślawa - charakteryzuje się obniżeniem łuku podłużnego i poprzecznego z równoczesnym odchyleniem osi piety na zewnątrz. Pierwotną i główną przyczyną stóp płasko-koślawych jest niewydolność więzadłowo mięśniowa nasilająca się w wyniku wadliwego obciążenia stóp. Inne przyczyny to bieganie, chodzenie po twardym podłożu, nadwaga, nieodpowiednie obuwie. Objawia się wykoślawieniem obuwia i bólem nóg. Z czasem zaburzenie dotyka kolan, bioder i kręgosłupa.

Paluch koślawy (haluks) - jest deformacją stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Charakteryzuje się bocznym odchyleniem palucha z towarzyszącym przyśrodkowym przemieszczeniem pierwszej kości śródstopia. Początkowo deformacja jest niebolesna. Z czasem może się stać przyczyną dolegliwości związanych z rozwojem miejscowego stanu zapalnego, który objawia się zaczerwienieniem, pieczeniem, okresowym obrzmieniem i bólem na wysokości stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Poza stanem zapalnym dochodzi do poszerzenia przodostopia i często do pojawiania się dodatkowych zmian w obrębie stopy takich jak: palce młotkowate, szponiaste, dolegliwości po stronie podeszwowej stóp. Wraz ze wzrostem stopnia deformacji i czasu trwania dochodzi do rozwoju różnego stopnia zmian zwyrodnieniowych w obrębie stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Może to prowadzić do zmiany sposobu chodzenia i występowania dolegliwości bólowych w stawach kolanowych i odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. W deformacjach średniego i dużego stopnia pacjenci mają problem z doborem obuwia.

Ostroga piętowa - to zapalenie rozcięgna podeszwowego w wyniku zmian pourazowych, przeciążeniowych lub zwyrodnienia rozcięgna. Główne objawy schorzenia to kłujący punktowy ból w okolicy piety. Można go zlokalizować w przyśrodkowej części pięty. Następnie może wystąpić zaczerwienienie pięty, obrzęk, powstają różne zwapnienia w obszarze przyczepu ścięgna Achillesa. Z ostrogą kości piętowej borykają się osoby noszące niewłaściwe obuwie oraz nieustannie przeciążające pięty. Dolegliwości ostrogi piętowej może być następstwem urazu pięty, ale także objawem zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów.  

Palce młotkowate - to przykurcz ścięgien i wiązadeł pod palcami, w wyniku czego końcówki paliczków, które powinny być ustawione prosto, ulegają przemieszczeniu i podwinięciu. Przyczynami tego schorzenia mogą być wady wrodzone lub wady nabyte, za ciasne obuwie, zaburzenia reumatoidalne, niedomagające wewnętrzne mięśnie stopy, haluks. Nienaturalna pozycja palców oznacza, że są one narażone na dodatkowe tarcie, które często prowadzi do powstawania pęcherzy, modzeli i odcisków. Dodatkowy, pionowy nacisk na palce zwiększa także prawdopodobieństwa wrastania paznokcia.

Modzele i nagniotki - określane są jako ognisko nadmiernego zrogowacenia naskórka, spowodowane przez powtarzalny ucisk i drażnienia skóry w wyniku noszenia ciasnego, niewygodnego obuwia, nieprawidłowości anatomicznych stopy, zaburzeń statyki ciała oraz płaskostopia. Modzele powstają w punktach podparcia stopy, są przejawem reakcji obronnej skóry. Ich charakterystyczną cechą jest powstanie rdzenia, który wrastając się w głąb skóry uciska zakończenia nerwowe i powoduje ostry ból w stopie.

Zespół stopy cukrzycowej - około 10% diabetyków cierpi na tą chorobę, a 50% amputacji kończyn dolnych dotyczy chorych na cukrzycę, której powodem może być mały odcisk na stopie. Objawia się: zaburzeniem czucia bólu w stopie, uczuciem mrowienia, kłucia, pieczenia, drętwienia stóp. Skóra robi się cienka, chłodna sucha i przebarwiona. Przyczynami stopy cukrzycowej są: zmiany w naczyniach krwionośnych- słabe krążenie co powoduje zaburzony proces gojenia, uszkodzenie włókien nerwowych, prowadzących do utraty czucia bólu temperatury w obrębie stopy. Główne przyczyny stopy cukrzycowej to: zła dieta, palenie papierosów, picie alkoholu, brak ruchu.

Supinacja i pronacja - jeśli stojąc piety pochylają się do wewnątrz, albo kolana są do wewnątrz, maja postać X to mówimy o schorzeniu zwanym supinacją. Natomiast jeśli pieta pochyla się na zewnątrz to mówimy o pronacji. Przyczyną jest obniżone napięcie mięśniowe, nieodpowiednie siedzenie ze skrzyżowanymi nogami lub siad klęczny między piętami, nadwaga. Wada nasila się szczególnie w okresie intensywnego wzrostu i jest zwykle obustronna. Charakterystyczne do tego schorzenia jest wykoślawienie obuwia i ścieranie podeszwy.

obuwie medyczne daje ukojnie przy schorzeniach typu plaskostopie czy ostroga pietowa

Przy każdym z tych schorzeń bardzo ważny jest dobór odpowiedniego obuwia. Odpowiednie obuwie na przykład obuwie medyczne niweluje dyskomfort podczas wielogodzinnej pracy.