Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Zdejmij obuwie medyczne i unieś nogi w górę

Zdejmij obuwie medyczne i unieś nogi w górę

Niejednokrotnie tryb pracy siedzącej wpływa na układ krwionośny, który bardzo nie lubi takiej pozycji. Długie siedzenie sprawia, że przepływ limfy jest utrudniony, powstają zatory, zakrzepy, żylaki, opuchnięcia… Pojawiają się także bóle pleców, szyi i głowy. To wszystko sprawia, że czujecie się źle, a rozwiązanie jest proste. Zdejmij swoje ukochane obuwie medyczne i unieście nogi w górę! 

Każdy z Was zapewne zna pozycję z nogami uniesionymi w górę, powyżej tułowia. Jednak czy ktoś z Was robi to codziennie? Zapewne nie! Jak się okazuje, warto to wprowadzić do codziennych nawyków.  20 minutowe ćwiczenie, które nie wymaga zbyt wielkiego wysiłku, a pomoże Ci wyeliminować zmęczenie i poprawić nastrój. 

Na czym polega ćwiczenie?

Wystarczy położyć się na podłodze, kanapie, łóżku i oprzeć stopy o ścianę. Pod głowę podłóżcie sobie niewielką poduszkę- w ten sposób będzie Wam wygodniej. Ręce powinny spoczywać wyprostowane, wzdłuż ciała. Pozycję utrzymujcie przez 15-20 minut. 

WAŻNE

Oczywiście pamiętajcie o wygodnym stroju. Twoje ubrania nie mogą blokować krążenia krwi dlatego wykonując to ćwiczenie postaraj się ubrać luźniejsze ubrania, które nie ściskają talii ani nóg. Może to ćwiczenie nie brzmi jak tradycyjne ćwiczenia i przypomina jogę lub techniki relaksacyjne, ale dzięki tej prostej rzeczy zauważysz poprawę na wielu płaszczyznach.

Korzyści z leżenia z nogami w górze:

 • Redukuje opuchliznę nóg i stóp

  Obrzęk nóg i opuchnięte kostki to sygnały zaburzeń pracy układu krążenia, ale również częsta przypadłość kobiet w ciąży. Dlatego wczesna reakcja jest niezwykle istotna. Zależy od niej czy dolegliwość będzie się pogłębiać, czy skutecznie się jej pozbędziecie.  Unoszenie stóp wysoko w górę skutecznie poprawia przepływ płynów, które przywrócą prawidłowe krążenie krwi w nogach.

 •  Zapobiega żylakom

  Żylaki to trwałe poszerzenia żył układu powierzchownego, przyjmujące postać balonowych rozdęć. Również ciąża jest okresem, w którym rozwój niewydolności żylnej jest szybszy. Jest to bezpośrednio związane z hormonami, które mają swoje receptory na ścianach żył. Trzymanie nóg w górze to najprostszy, tzw. domowy, sposób na walkę z żylakami, który poprawia odpływ limfy.

 •  Relaksuje

  Pozycja utrzymywania stóp w górze jest również praktykowana w jodze w celach wyciszenia umysłu oraz odstresowania się. W tej pozycji do mózgu dopływa więcej tlenu niż na stojąco. Im więcej “tlenu w mózgu” tym łatwiej się zrelaksować i odzyskać wewnętrzną harmonię.

 •  Łagodzi napięcia

  Po dniu spędzonym przy komputerze pozycja ta świetnie likwiduje bolesne napięcie szyi, karku i pleców. Ponadto rozluźniając całe ciało wpłynie pozytywnie na lordozę lędźwiową, czyli naturalne wygięcie kręgosłupa w dolnym odcinku pleców.

 •  Poprawi się Twoje trawienie

  Leżenie z podniesionymi nogami poprawia również pracę żołądka. Dopływ krwi do narządów wewnętrznych ulega poprawieniu dzięki odprowadzaniu krwi z nóg. Mięśnie odpowiedzialne za perystaltykę jelit uspokajają się, jednocześnie zwiększone krążenie krwi poprawia pracę układu trawiennego. Jeśli wykonujesz to ćwiczenie regularnie, większość składników odżywczych, które spożywasz, szybko się wchłonie.

 •  Znikną Twoje problemy ze snem

  Jedną z przyczyn bezsenności jest nawracające nieprzyjemne uczucie w nogach. Regularne podnoszenie nóg pomoże Ci pozbyć się objawów tj. zespół niespokojnych nóg. 

Jak się okazuje, tak proste ćwiczenie wpływa na wiele aspektów zdrowotnych. Dlatego koniecznie wprowadźcie je w swoje życie i przekonajcie się, że będziecie czuć się lepiej. 

To również doskonała okazja do swojej codziennej chwili relaksu, o której tak często zapominamy.