Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Zimowe kontuzje

Zimowe kontuzje

Śnieg i mróz to powód do radości zwłaszcza dla dzieci. Dorosłym zima kojarzy się głównie ze złymi warunkami na drodze, koniecznością odśnieżania auta i niebezpiecznie śliskimi chodnikami. O tej porze roku dochodzi do największej liczby urazów i kontuzji. Stłuczenia, skręcenia, zwichnięcia i złamania są na porządku dziennym. Do niebezpiecznych zdarzeń dochodzi nie tylko podczas szaleństw na górskich stokach, ale również na ulicach. Jak zapobiegać kontuzjom i postępować w przypadku urazów, takich jak: złamania nóg, skręcenia kostek czy zwichnięcia?

Objawy i postępowanie

Zarówno amatorzy, jak i zawodowcy sportów zimowych narażeni są na występowanie licznych kontuzji i urazów. Do najczęstszych uszkodzeń można zaliczyć :

Złamana noga

Złamanie to najpoważniejsze spośród urazów w obrębie układu ruchu. Mówimy o nim, wówczas gdy dochodzi do przerwania ciągłości tkanek kostnych. Jeśli dodatkowo naruszona zostanie powłoka skórna (powstanie rana), mamy do czynienia ze złamaniem otwartym. Złamaniu może ulec właściwie każda kość kończyny dolnej, m.in. kość piszczelowa, kość strzałkowa, biodrowa czy kość uda. Uszkodzenie tego typu objawia się silnym bólem i szybko postępującym obrzękiem. Noga jest nienaturalnie ułożona, a jej ruchomość ograniczona do zera. W takim wypadku należy w prawidłowy sposób usztywnić i zabezpieczyć kończynę, stosując środki ostrożności, oraz wezwać pomoc lekarską.

Skręcenie nogi, kolana, kostki.

Skręcona noga to kolejny sezonowy uraz typowy dla miesięcy zimowych. W istocie jest do naciągnięcie, naderwanie lub całkowite zerwanie więzadła, skutkujące utratą stabilności stawu.

Najczęstszym objawem jest nagły, ostry ból, który uniemożliwia dalszą aktywność fizyczną. Pojawić się może również obrzęk, krwiak bądź wysięk w stawie. Bezpośrednio po urazie należy zastosować okład z lodu, unieruchomić staw na kilka dni najlepiej. Gdy objawy uszkodzenia się nie zmniejszają, należy zgłosić się do lekarza w celu dokładnej diagnostyki.

Zwichnięcia nogi lub kostki

Przy zwichnięciu nogi objawy są bardziej dotkliwe. Zwichnięcie stawu skokowego jest bowiem poważniejsze niż skręcenie. O ile skręcona kostka to w istocie uszkodzenie jedynie tkanek miękkich, o tyle przy zwichnięciu kość ulega przemieszczeniu, a uszczerbek ponosi też torebka stawowa i więzadła. Pojawić się może dotkliwy, ostry ból, zmniejszenie zakresu ruchomości, obrys stawu może ulec zmianie. Zaraz po wystąpieniu takiego urazu należy schłodzić miejsce uszkodzenia, unieruchomić staw i zgłosić się do lekarza w celu dokładnej diagnostyki i ewentualnego nastawienia stawu.

Stłuczenia kończyn dolnych

Stłuczenia należą najmniej poważnych kontuzji zimowych. Zazwyczaj stłuczone kolano czy stopa to efekt upadku, podczas którego dochodzi do niewielkiego uszkodzenia leżących pod skórą tkanek i mięśni. Konsekwencją tego rodzaju kontuzji jest ból o niewielkim nasileniu, obrzęk i wylew podskórny widoczny jako krwiak. Pierwszymi objawami jest ból oraz obrzęk, może pojawić się również zasinienie i krwiak. W takim wypadku należy przede wszystkim zrobić okład z lodu aby zmniejszyć wystąpienie obrzęku i pojawienie się stanu zapalnego.

Jak przygotować się do sezonu zimowego?

Aby zapobiegać kontuzjom zimowym, należy odpowiednio przygotować się do każdej aktywności, dlatego trzeba pomyśleć nieco wcześniej o odpowiednim wytrenowaniu.

W okresie przygotowania należy pamiętać o:

  • treningu ogólnorozwojowym

  • treningu funkcjonalnym

  • odpowiednim przygotowaniu motorycznym

  • ćwiczeniach wzmacniających i rozciągających odpowiednie tkanki mięśniowe

  • utrzymaniu odpowiednich zakresów ruchowych w stawach

  • zwiększeniu stabilizacji poszczególnych stawów

  • poprawieniu równowagi oraz koordynacji ruchowej

 

Zapamiętaj , że prawidłowa i solidna rozgrzewka to najlepsza forma profilaktyki bolesnych urazów.